Skip to main content
Smoking oblek

Smoking, resp. oblek na ples? Pozrime sa, ako na to!

Plesová sezóna pomaly začína a s ňou prichádza príležitosť vytancovať vianočné koláče a šaláty, prípadne pre niekoho pripomenúť si silvestrovské radovánky a alkoholické opojenie, tentoraz však na úrovni a s chochmesom . Čo budeme robiť na plese je zrejmé. Dnes sa pozrime na to, čo si má správny chlap obliecť, aby vyzeral naozaj dobre, sebavedomo a hlavne aby bol so sebou spokojný. Začneme trošku odborne a povieme si všetko tak, ako má oblek na ples po správnosti vyzerať, podľa etikety. Následne pridáme tipy a rady pre tých, ktorý majú rovnakú chuť zabaviť sa, no hľadajú niečo univerzálnejšie ako je smoking.

Drvivá väčšina plesov je typu “Black tie”. To znamená čierny alebo tmavomodrý smoking s čiernym motýlikom. Podľa etikety nič iné neprichádza do úvahy. Samozrejme, sú aj plesy, kde to je mierne uvoľnenejšie a vtedy môžete siahnuť aj po iných farbách či vzoroch, dresscode  sa v tomto prípade volá “creative black tie”. Dajte si pozor, keď obdržíte na pozvánke dresscode s názvom “White tie”. V takom prípade nejde o smoking s bielym motýlikom, ale o frak! Ak si neviete poradiť, skúste sa obrátiť na oblekových nadšencov z predajne Justin Paukin v Žiline.

Na prvý pohľad sa môže zdať, že oblek a smoking je to isté. Nie je to tak! Pánsky smoking má určité odlišnosti. Tou najhlavnejšou je použitie hodvábneho saténu v dizajne smokingu (satén je v skratke látka, ktorá je lesklá z prednej strany). Najzreteľnejšie sú saténové klopy na saku a bočný pás na nohaviciach. Taktiež všetky gombíky na saku a veste sú potiahnuté rovnakou látkou. Zapínanie býva zväčša na jeden gombík. Klopy bývajú špicatého alebo šálového tvaru, ktorý si vyberiete je už na vás, je to vec osobného vkusu. Špicaté sú o niečo modernejšie, šálové zas elegantnejšie.

Doplnky na ples

Pozor, netreba zabudnúť na ďalší dôležitý bod – brucho pod sakom býva vždy zakryté. Môžete to vyriešiť len dvomi spôsobmi, vestou alebo šerpou. V súčasnosti sú o niečo populárnejšie vesty, mali by byť hlbšie vykrojené ako klasické vesty a v tvare písmena U (nie V). Väčšinou bývajú na dvojradové zapínanie. Čo sa týka doplnkov a príslušenstva: Košeľa pripadá do úvahy jedine bielej farby so stojatým alebo klasickým skráteným golierom. Ideálne by mala mať aj rukávy na manžety. Motýlik by mal byť čierny alebo tmavých odtieňov. Súčasťou smokingu by mala byť biela vreckovka v náprsnom vrecku. A topánky? Tam rovnako nemáme veľa možností, obúvame lakované topánky s vnútorným šnurovaním, tkz. Oxfordky.

Ak vás čaká významný ples a je pre vás dôležité vyzerať bezchybne, prestížne a vynikajúco, určite odporúčam smoking na mieru. Verte mi, bude to dokonalé. V tomto prípade je však potrebné rátať výrobným procesom približne 1 mesiac.

Hľadáš niečo univerzálnejšie?

Pánsky smoking nie je lacná záležitosť, k tomu sa pridáva fakt, že jeho využitie je u väčšiny z vás naozaj sporadické. Myslím si, že vás nikto neukameňuje ak prídete na ples aj v klasickom obleku. No dodajte tomu aspoň nejaký šmrnc a nádych pompéznosti. Čo sa týka výberu, hľadaj skôr 1 gombíkové. Takýto oblek na ples bude pôsobiť nevšednejšie, slávnostnejšie. Navyše ak je oblek aj s vestou, vyhral si. Nielenže vesty sú aktuálne populárne a vracajú sa do módy, s takýmto oblekom sa celkom približuješ k štandardu a pravdepodobne si mnohí nevšimnú ani rozdiel.

Samozrejme, oblek na ples je potrebné doladiť aj motýlikom, najlepšie čiernym, alebo inou tmavou farbou. Napríklad krvavo červená alebo bordová sú super, prípadne tmavomodrá, smaragdová. Kravatu by som na ples vôbec neriešil (a to ja osobne to mám bežne úplne naopak, nosím len kravaty, motýliky vôbec). Nepôsobí to vôbec adekvátne k tejto príležitosti. Pri košeli a topánkach nie je čo riešiť, platí vyššie uvedené.

Oblek na ples

Čomu sa vyhnúť? Určite oblekom vo svetlých farbách, vzorovaným košeliam a ako som spomínal kravatám. A hlavne, nerobte to, že si zladíte motýlika aj vreckovku so šatami partnerky, to sa už nenosí ani na stužkovej. Vyber si len jedno z toho, prípadne to skombinuj s inou farbou alebo vzorom 🙂

Pozri si našu ponuku (tu), prípadne nás kontaktuj a radi ti s výberom pomôžeme! Ak ešte nevieš, na ktorý ples ísť v Žiline a okolí, určite odporúčame nasledovné dva, ktoré máme odskúšané a sú naozaj bombové. O kvalitnú zábavu tam bude určite postarané 😉

Študentský ples

 

 

Related News

Svadobný oblek

Svadobný oblek – zaujímavé trendy na rok 2019

Najväčšie faily pri výbere obleku na stužkovú